Kvóty a dohoda s Tureckem

Vít Beneš okomentoval pro Události, komentáře České televize otázku povinných kvót při přerozdělování uprchlíků. Podle Víta Beneše by měly být kvóty povinné, povinné pro všechny uprchlíky. Kvóty a přerozdělování uprchlíků dávají smysl pouze jako součást společné azylové politiky, jejíž podstatou bude jedna evropská žádost o status uprchlíka. Pouze tak se zamezí "asylum shopping" a nezdokumentované a nekoordinované migraci do EU a uvnitř EU. Klesající podpora pro Schengen v západní Evropě je varováním pro Česko. Pokud se budou opět zvedat hranice, nebudou se zvedat stejně rychle. Málokdo volá po obnovení hranice mezi Francií a Belgií, naopak obnovení hranic (či dokonce ostnatých drátů) někde ve střední a východní Evropě, ke kterému vlastně už dochází, je pro mnohé přijatelné a žádoucí.

Rozhovor pro Události, komentáře České televize naleznete zde.

K tématu cestování do Unie i pohybu v rámci Unie se vyjádřil i dříve. Vít Beneš komentoval dohodu mezi EU a Tureckem a možnost bezvízového styku s Ukrajinou. Problémem dohody EU - Turecko může být, jak zajistit individuální posouzení jednotlivých uprchlíků. Hromadné přesidlování by totiž bylo v rozporu s mezinárodním právem. Klasická víza v 21. století považuje za anachronismus. Vízová povinnost pro sousedy EU měla být dávno zrušena a nahrazena systémem on-line registrace a elektronické evidence vstupu a výstupu.

Rozhovor pro Horizont ČT24 ze dne 17.3. naleznete zde.

K tématu dohody s Tureckem se Vít Beneš vyjádřil i pro Euroskop dne 18. 3. 2016 v rozhovoru s názvem "Turecký návrh "1 za 1" může rozetnout gordický uzel".

Ing. Vít Beneš, PhD. je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a šéfredaktorem časopisu Mezinárodní vztahy. Mezi jeho oblasti zájmu patří například rozšiřování EU, evropská integrace nebo evropská dimenze zahraniční politiky ČR a dále také Turecko.





Nahoru