Policy papers

Kvalita rozvojové spolupráce roste, veřejná správa boduje, ale kde jsou kapacity?
Ondřej Horký-Hlucháň ve svém policy paperu zhodnotil na základě desítek evaluačních zpráv českou rozvojovou pomoc.
30.01.2019 |
Migrace ze Subsaharské Afriky do Evropské unie se zaměřením na Nigérii a Českou republiku
Od r. 2016 se Afrika stala největším zdrojem nelegální migrace do zemí EU a vzhledem ke geografické blízkosti a nejvyššímu tempu přírůstku populace na světě lze předpokládat, že si Afrika toto prvenství nejen udrží, ale bude svůj pomyslný náskok před ostatními regiony podstatně zvyšovat. V jakém ohledu lze na migraci z Afriky pohlížet jako na příležitost? I na to se zaměřil policy paper Jana Prouzy.
28.12.2018 |
Sedmý rok uprchlické krize v Jordánsku a Libanonu: Klesající humanitární rozpočty a ekonomická krize
Jan Daniel se ve svém policy paperu věnoval současné situaci uprchlické krize v Jordánsku a v Libanonu. Jakým způsobem krizi ovlivnily humanitární a rozvojové přístupy? Jak se situace bude nadále vyvíjet?
Návrat v nedohlednu: Integrování Syřanů v Turecku?
Již přes 3,5 milionu Syřanů pobývá v Turecku a s napětím je sledován další vývoj v Sýrii, který může ovlivnit příchod dalších osob. Klíčovou je také otázka budoucích návratů Syřanů zpět z Turecka do Sýrie. Zatímco je kladen důraz na sociální kohezi a integraci v Turecku, měla by být posílena i příprava pro návrat do Sýrie. Důležitá je i senzitivita nejen vůči majoritní společnosti, ale zvláště vůči lokálním etnicko-socio-ekonomickým dynamikám a menšinovým skupinám. Vzhledem k proměně povahy pobytu Syřanů v Turecku a posunu od humanitárních k rozvojovým projektům je třeba i nadále podporovat kapacity místních aktérů a jejich vzájemnou spolupráci.
13.07.2018 | Daniel Šitera
Transatlantický obchodní konflikt a jeho dopady na Evropskou unii
Nová obchodní politika Spojených států amerických (USA) nemusí být výjimkou potvrzující volnotržní pravidlo posledních tří dekád, ale pravděpodobně předznamenává dlouhodobější protekcionistický trend.
Macron, Merkel a české zájmy při reformě EU
Červnový summit Evropské rady se bude zabývat reformami klíčových politik Evropské unie, včetně společné měny, armády či ostře sledované problematiky azylu a migrace. Policy paper Jakuba Eberleho a Jana Kováře mapuje návrhy Emmanuela Macrona a Angely Merkel a hledá české zájmy při reformě EU.
Egypt, a future gas supplier to the European Union?
New paper of Jan Mazač and Lukáš Tichý from the IIR's Centre for Energy Policy focuses on possible energy cooperation of the EU and Egypt.
Česko-německé vztahy po volbách: Jak zabránit vzájemnému odcizení
Nový policy paper Jakuba Eberleho (ÚMV), Vladimíra Handla (externí spolupracovník ÚMV) a Kaie-Olafa Langa (Senior Fellow ve Stiftung Wissenschaft und Politik) se zabývá vývojem česko-německých vztahů po volbách, které se v obou zemích konaly. Text je českou verzí studie „Berlin–Prag: Entfremdung vermeiden – Chancen ergreifen“, která byla publikována německou Stiftung Wissenschaft und Politik v řadě SWP-Aktuell.
Evropská unie musí efektivně rozvíjet energetické vztahy se světovými producenty a partnery
Policy paper týmu nového Centra energetické politiky se věnuje evropské energetické bezpečnosti a spolupráci s různými světovými regiony v oblasti energetického importu.
Příležitosti a překážky dodávek zkapalněného zemního plynu z USA do EU
Další ze série policy paperů připravovaného Centra energetické politiky se vrací k aktuálnímu tématu příležitostí a překážek dodávek zkapalněného zemního plynu z USA do EU.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 15