Mezinárodní politika 7, 2013 - západní Balkán

09.08.2013 | Adam Gazda
Řecko-makedonský spor o název. Jaký má vliv na integraci do EU?
V dubnu si Makedonie připomněla 20 let od svého přijetí do OSN pod přechodným názvem the former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) – Bývalá jugoslávská republika Makedonie. I když dnes Makedonii uznává pod jejím ústavním názvem – Republika Makedonie – většina zemí světa (včetně např. USA, Ruska nebo také České republiky), patří její nedořešený spor s Řeckem o název země stále mezi hlavní překážky její integrační snahy do EU a NATO. Rozhovory mezi makedonskými a řeckými vyjednávači o názvu Republiky Makedonie/FYROM začaly za přispění OSN v roce 1993 a od roku 1999 je zprostředkovává osobní vyslanec generálního tajemníka OSN Matthew Nimetz. Od roku 2009 jsou tato vyjednávání doplněna občasnými bilaterálními kontakty vládních představitelů obou zemí a to včetně premiérů. Zatím však bez kýženého výsledku, tedy jakéhosi kompromisního názvu.
31.07.2013 | Marino Radačič
Chorvatsko v Evropské unii: pragmatik bez iluzí
Prvního července 2013 se pro Chorvatsko uzavřela jedna etapa jeho moderních dějin.  Dvaadvacet let po vyhlášení nezávislost a deset let od podání žádosti se země stala osmadvacátým členem Evropské unie, po Slovinsku teprve druhým ze států bývalé Jugoslávie. Do Evropské unie však vstupuje jiné Chorvatsko než to z  90. let. Ale i samotná Evropská unie a její vnímání je trochu jiné než z časů zahájení přístupových vyjednávání se Záhřebem.
19.07.2013 | Petr Fojtík
Budoucnost transformačního nástroje a západní Balkán
Chorvatsko se k 1. červenci úspěšně (pro některé s dodatkem konečně) přidalo k dosavadní sedmadvacítce. Co se stane po jeho vstupu do EU s procesem rozšíření a jaká je obecně budoucnost tohoto transformačního nástroje vůči regionu západního Balkánu? Rozšíření Evropské unie je dlouhodobý, komplexní a zároveň dynamický proces, stejně jako celý projekt evropské integrace.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější