Mezinárodní politika 8, 2013 - média a politika

29.10.2013 | Lenka Peťková
Mlčanie tureckých médií
Keď v posledný májový deň došlo v Istanbule k ostrým stretom medzi políciou a aktivistami, ktorí v parku Gezi stanovali na znak nesúhlasu s jeho likvidáciou, turecké televízne stanice vysielali namiesto živých vstupov z miesta diania naďalej podľa plánovaného programu. Mnohí z divákov netušili, čo sa na námestí Taksim deje, pretože im obrazovky ponúkali dokumentárny film o tučniakoch, či zábavné programy ako napr. súťaž krásy. Úmyselná nečinnosť mainstreamových médií poukázala na kritické problémy spravodajského sektora v Turecku. Noviny a televízne kanály ochromené stratenou dôverou verejnosti si budú za rastúceho vplyvu sociálnych sietí budovať svoje postavenie medzi tzv. internetovou generáciou len ťažko. A to aj napriek tomu, že napr. stanica NTV sa svojim divákom za žurnalistické faux pas ospravedlnila.
26.09.2013 | Petr Kalinič
5 Days of War – propaganda v rusko-gruzínském konfliktu
Letos v srpnu uplynulo pět let od dramatických událostí rusko-gruzínské války. Tento ozbrojený konflikt vypukl ve večerních hodinách 7. srpna 2008, když gruzínská vojska zahájila raketový útok na jihoosetskou metropoli Cchinvali. Plánovaný gruzínský Blitzkrieg (oficiálně traktovaný jako „operace na obnovu ústavního pořádku“) byl zastaven intervencí ruských vojsk, námořní blokádou Gruzie a otevřením druhé fronty v Abcházii. Ruská armáda poté obsadila i část gruzínského vnitrozemí a zřídila na něm nárazníkové pásmo. Za pomoci EU bylo 12. srpna vyjednáno příměří a došlo k deeskalaci konfliktu. Zpráva vyšetřovací komise EU z roku 2009 pak konstatuje, že za válku je přímo zodpovědná gruzínská strana, avšak k jejímu rozpoutání přispěly i aktivity ruských vojsk a osetských milicí.
18.09.2013 | Jan Kužvart
Al-Džazíra: televize v osidlech zahraniční politiky Kataru
Panarabskou satelitní televizi al-Džazíra známe především jako kontroverzní médium proslulé kritikou americké invaze do Iráku, vysíláním nahrávek Usámy Bin Ládina či ovlivňováním veřejného mínění během Arabského jara. V souvislosti s tím zejména od jejích regionálních kritiků a soupeřů zaznívá, že slouží jako zahraničně-politický tlampač katarské vládnoucí rodině Ál Thání. Je tomu skutečně tak?
29.08.2013 | Mariana Pítrová
Berlusconi: manuál na propojení politiky a médií
Jestli někde funguje učebnicový příklad toho, jak média potřebují politiku a naopak jak zákonodárci nedokáží fungovat bez tisku a televize, je to Itálie. Jihoevropská republika je dlouhodobě hegemonem mezi západoevropskými státy, co se týče míry provázanosti zájmu politických elit a mediální produkce. Itálie je zároveň domovem muže, který tento trend dovedl k dokonalosti, a jeho jméno se zapsalo do učebnic mediálních studií.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější