Mezinárodní politika 8, 2014 - Evropské otázky a výzvy

01.10.2014 | Jan Blažek
Evropa: Migrace, sekuritizace, emancipace
Podle nového globálního přehledu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za rok 2013 je ve světě na 51, 2 milionů uprchlíků, tedy nejvíce od 2. světové války, což představuje až 6 milionový nárůst oproti roku 2012. V důsledku této uprchlické vlny zažívá oblast Středozemního moře historický nápor. Odhaduje se, že v důsledku fortifikací hranic mezi Řeckem a Tureckem na konci roku 2012, se nyní 4 z 5 neregulérních migrantů dostávají do Evropy po moři. Nekončící konflikty v Afghánistánu a Sýrii, nárůst napětí v Libyi, Iráku, Súdánu, Eritreji, Somálsku či Kongu jsou hlavními zdroji krize, která posiluje negativní vnímání migrace.
24.09.2014 | Jaroslav Kurfürst
Pevný bod v nepřehledných vodách energetické politiky EU
O evropské energetické politice probíhá mezi členskými státy vášnivá diskuse, jejíž pokračování se chystá na říjnové Evropské radě. Ta se má věnovat energeticko-klimatickému rámci 2030, který vymezí mantinely pro rozvoj energetického sektoru nadlouho do budoucna. Jde o velmi citlivé a veledůležité téma. Evropská unie, která jako celek nedisponuje velkými zásobami energetických surovin, ale má jejich vysokou spotřebu, by měla v této oblasti zvýšit svoji odolnost i konkurenceschopnost.
21.09.2014 | Olga Francová
Pakt stability a růstu. Čeká nás další fáze střetu?
V rámci evropské diskuse o nutnosti povzbudit či upevnit hospodářský růst se znovu objevilo téma Paktu o stabilitě a růstu. I když debatu o budoucnosti koordinace fiskální politiky na unijní úrovni prozatím zastínil atraktivnější střet o obsazení klíčových postů v EU, lze očekávat, že pod povrchem může na politické i pracovní úrovni po nějakou dobu pobublávat.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější